Rostlinolékařská rizika při dovozu rostlin v osobním cestovním styku
Tisková zpráva — Rostlinolékařská opatření pro dovoz rostlin a rostlinných produktů do ČR.
Hlavním rizikem při dovozu rostlin a rostlinných produktů ze třetích zemí v cestovním styku je možnost zavlečení škodlivých organismů(chorob a škůdců), které tyto rostliny napadají. Může se jednat o organismy, které se u nás v České republice nevyskytují a které se mohou následně rozšířit a pak způsobit závažné škody.
Jednou z nejvýznamnějších cest, jakou se mohou tyto organismy šířit na veliké vzdálenosti je stále se rozšiřující cestovní styk. Je třeba si uvědomit, že dovozem či sběrem např. exotických rostlin lze porušit nejen předpisy na ochranu přírody, ale i předpisy rostlinolékařské. Cílem rostlinolékařských opatření stanovených v souladu s těmito předpisy je právě zabránit zavlékání karanténních a nových nebezpečných škodlivých organismů. S ohledem na jednotný vnitřní trh v Evropské unii musí být nastavena stejná pravidla pro dovozy rostlin z hlediska fytokarantény. Rostlinolékařská opatření pro dovoz rostlin a rostlinných produktů do Evropské unie ze třetích zemí jsou proto shodná ve všech členských státech Evropské unie.
Cestující ze třetích zemí, kteří jsou odbavováni na mezinárodních letištích na území České republiky musí proto počítat s tím, že jsou povinni každou zásilku rostlin a rostlinných produktů, která podléhá rostlinolékařské kontrole, předložit Státní rostlinolékařské správě k provedení takové kontrole ve vstupním místě, tedy na letišti, kde správa rostlinolékařskou kontrolu úředně provádí (Praha Ruzyně, Brno Tuřany a Ostrava Mošnov), viz zde.
Pokud cestující neumožní provedení této kontroly, vystavuje se riziku udělení pokuty. V případě osobního cestovního styku u fyzické osoby může výše pokuty dosáhnout až 30 000 Kč. Na letišti, které není vstupním místem a nelze tam tedy provést rostlinolékařskou kontrolu, nebude cestujícím dovážejícím rostlinné komodity podléhající této kontrole umožněno Celní správou takové rostliny propustit.
Výjimku z povinnosti opatřit stanovené rostliny a rostlinné produkty rostlinolékařským osvědčením a předložit je k rostlinolékařské kontrole představují rostlinolékařskými předpisy stanovená tzv. malá množství rostlin nebo rostlinných produktů. Tato malá množství mohou být dovážena do ČR i mimo stanovená vstupní místa. Nesmí však vykazovat příznaky napadení škodlivými organismy a nesmí být určeny k pokusným, vědeckým nebo šlechtitelským účelům. Jedná se o rostliny nebo rostlinné produkty určené k nevýrobním a neobchodním účelům nebo ke spotřebě během přepravy, a to:
- maximálně 2 kg ovoce a zeleniny kromě brambor,
- maximálně jedna kytice tvořená řezanými květinami nebo větvemi,
- nejvýše 5 sáčků osiva v originálním balení.
Z uvedeného vyplývá, že se tato výjimka nevztahuje ani na jedinou rostlinu nebo její část určenou k dalšímu pěstování, jako jsou květiny v květináčích, hlízy, cibule, sazenice, řízky apod.
Více informací o fytosanitárních opatřeních při dovozu, jaké rostliny a rostlinné produkty podléhají fytosanitárním opatřením při dovozu, jaká jsou vstupní místa stanovená legislativou v České republice a mnoho dalších užitečných informací naleznete na internetových stránkách Státní rostlinolékařské správy www.srs.cz.
Ing. Dita Vrbová, tisková mluvčí SRS