ÚKZÚZ zahájil zkoušení přípravků na ochranu rostlin pro ekologické zemědělství a integrovanou produkci
Tisková zpráva — ÚKZÚZ v letošním roce zahájil ověřování účinnosti přípravků a pomocných prostředků na ochranu rostlin, které lze použít v ekologické a integrované produkci révy vinné, ovoce a zelenin. Pěstitelé tak budou mít díky novému systému do budoucna více nezávislých informací o nízkorizikových přípravcích vhodných pro zmíněné způsoby pěstování.
V rámci trvalých kultur bylo zahájeno testování přípravků na ochranu rostlin (POR) v révě vinné a jádrovinách – konkrétně jabloních. U obou kultur byly cílové choroby vybrány na základě diskuse s profesními svazy, a přípravky k testování i s ohledem na jejich šetrnost k životnímu prostředí a možnostem uplatnění v ekologickém zemědělství (EZ).
Pro révu vinnou byly k testování zvoleny dvě cílové choroby: padlí révové (Erysiphe necator) a plíseň šedá (Botrytis cinerea). V případě jabloní jsou testovány přípravky proti strupovitosti jabloní (Venturia inaequalis), skládkovým chorobám způsobovanými nejčastěji patogeny Venturia inaequalis, Pezicula, Glomerella, Monilinia fructigena, Penicillium expansum, Botrytis cinerea, Fusarium sp. atp., a mšicím.
Vzhledem k tomu, že ÚKZÚZ nedisponuje homogenními jednoodrůdovými porosty révy vinné ani ovocných druhů, na kterých by mohly být pokusy založeny, byla vybrána pracoviště se zkušenostmi v oboru a certifikátem GEP* pro zkoušení POR. Pro révu vinnou je to EKOVÍN a v jádrovinách VŠÚO Holovousy. Zkoušení v zelenině a bramborách pak probíhá na pracovišti ÚKZÚZ v Olomouci – Holicích.
Zkoušením je ověřována účinnost POR ve vazbě na vhodnost pro EZ a IP.
Jedná se o první rok státem organizovaných zkoušek, kdy se zakládá tento systém v ÚKZÚZ ve vazbě na zmocnění v rostlinolékařském zákoně a požadavky Národního akčního plánu (NAP) pro trvale udržitelné používání pesticidů.
Pokusy budou příští rok opakovány a následně budou Ústavem zveřejňovány první výsledky a doporučení. K šíření těchto informací bude mj. využíván Rostlinolékařský portál i školení ekozemědělců a IP.
Do budoucna se uvažuje o podobných pokusech při pěstování dalších zemědělských plodin na orné půdě.
*GEP - Good Experimental Praktice - zásady správné pokusnické praxe